Ženský pěvecký sbor VSLPT Poľana vznikl v průběhu léta roku 2007.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Počátečním smyslem fungování sboru bylo pravidelné setkávání se současných a bývalých členek souboru a rozšiřování tradičního písňového repertoáru z různých regionů Slovenska. Po dvou letech fungování se stal sbor pevnou součástí souboru a je nezbytnou součástí jak v samostatných číslech tak i v programových pásmech s propojením muziky i tance.

Repertoár ženského sboru vzniká díky písňovým sbírkám, záznamům od pamětníků  a také autentickým audio a video nahrávkám, které členky sboru osobně získávají při výjezdech na Slovensko nebo čerpají z archívu.

Autentické vnímání lidové písně se sbor naučil vnímat díky Palovi Gažovi (FS Podpoľanec) a cigánské muzice z Hrochotě a tak první pásma byla právě z regionu Podpoľanie. Sbor se prezentoval i při několika vystoupeních folklorního souboru Podpoľanec z Detvy.

Největším zážitkem a inspirací pro členky sboru je osobní setkání s nositeli tradiční lidové písně různých regionů Slovenska a společnými pěveckými vystoupeními s ženskou skupinou Poľana z Jarabiny, ženským sborem souboru Minčol z Kyjova, Trnki z Bánské Bystrice, ženským sborem souboru Kýčera z Čierného Balogu a úžasným zpěvákem rusínských písni Štefanem Štecem.

Ukázku z vystoupení sboru si můžete poslechnout zde.