SLOVENSKÁ TANCOVAČKA je cyklus tanečních večerů s výukou tradičních slovenských lidových tanců pod vedením významných slovenských lektorů a choreografů.

 

Škola tance je určena široké veřejnosti bez rozdílu věku a národnosti, pro členy různých folklorních souborů, kteří chtějí zdokonalit své taneční, muzikantské i pěvecké schopnosti, ale i pro lajky, kteří mají zájem o slovenský folklor. Tancovačky se také účastní nejen současní, ale i bývalý členové Poľany a bývalý členové různých folklorních souborů, kteří díky pracovním a rodinným povinostem nejsou schopni pravidelně chodit do souboru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Brně tyto akce organizuje VSLPT Poľana od roku 2007 a dá se říci, že škola tance podobného charakteru patří mezi průkopnické akce takového druhu na Moravě i v Čechách. Inspiraci načerpal soubor na Tanečných domoch na Slovensku a v Maďarsku. Cílem Slovenské Tancovačky je snaha přiblížit účastníkům autentickou podobu a temperament tradičního slovenského lidového tance, kouzlo lidové písně a hudby. Zkušení lektoři a taneční pedagogové instruují každý pohyb tak, aby i méně zdatní tanečníci měli příležitost se zabavit a nelámali si hlavu s obtížností kroků. Každá Tancovačka je jiná, zaměřuje se na jiný region a učí se tak jiné taneční motivy.

Škola tance vždy začíná ukázkou tanců přímo lektory nebo skupinou či souborem v krojích právě z regionu, který se následně bude vyučovat.  Následují různé soutěže a hry, kde se budeme snažíme propojit všechny složky-hudbu, tanec i zpěv. Po skončení školy tance pokračuje volná zábava za doprovodu ĽH Poľana, která se střídá s moravskou cimbálovou muzikou v posledních letech je to CM Pajtáš. Na zábavě si účastníci mají hned příležitost nově naučené tance vyzkoušet „naostro“.

Tradičně zvanými a velmi oblíbenými lektory jsou především folklorní legendy a osobnosti ze Slovenska, které mají dlouhodobé zkušenosti v pedagogické a interpretační činnosti (např. Vlado Michalko, Stano Marišler, Attila Oláh, Simona Dikaszová, Paľo Gažo, Števo Štec, Slavo Ondejka, Jano Michalík, manželé Barbora a Fero Morongovi a další).

Součástí Tancovačky se stala burza folklorního materiálu, na níž je možné si zakoupit např. krojové součástky a doplňky k lidovému oděvu, zpěvníky, CD, DVD, propagační materiály souboru a nápadité, ručně vyráběné šperky a drobnosti.

 

Ukázka pozvánky na tancovačku, zde.